„Weekend pod bronią” - Muzeum Narodowe w Krakowie 6.03.2009

W dn. 6.03 reprezentacja „Siedemnastego” miała przyjemność wziąć udział w otwarciu odświeżonej i nowocześnie zaaranżowanej Galerii „Broń i Barwa w Polsce” pod roboczą nazwą „Weekend pod bronią”.

Najpierw kilka słów o samej odnowionej Galerii:

Galeria „Broń i Barwa w Polsce”, znajdująca się na parterze w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, galerią militariów. Powstała w 1991 roku i w ciągu 18 lat nieco się „zestarzała”. Dlatego Muzeum Narodowe w Krakowie, w ramach programu modernizacji wystaw stałych, by uatrakcyjnić tę Galerię przeprowadziło jej remont, zmieniło scenariusz i aranżację. Było to możliwe dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkumiesięczne prace dobiegają końca. Od 6 marca odmłodzona galeria - prawie 1200 metrów kwadratowych - będzie już dostępna dla zwiedzających. I pewnie niejednego zaskoczy.

Ze ścian Galerii „Broń i Barwa w Polsce” zniknął modny kiedyś, smutny, mundurowy kolor. Teraz każda z sal jest w innych, żywych kolorach, dostosowanych do charakteru pokazywanych w nich 1600 eksponatów. Opowiadają one 1000-letnią historię polskiej wojskowości - od wieku X po czasy II wojny światowej. To jeden z największych i najlepszych zbiorów dawnych militariów, jakie znajdują się w polskich muzeach.

W odnowionych gablotach i zmienionej aranżacji będzie można zobaczyć piękne wyroby rzemiosła artystycznego i najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i ludziach. Znajdą się tam przedmioty związane z polskimi hetmanami: rząd koński (czyli zdobione szlachetnymi kamieniami siodło i czaprak) po Stefanie Czarnieckim, karacena (pancerz) i szczerozłoty buzdygan po Stanisławie Jabłonowskim oraz jedyny w Polsce zachowany znak hetmański po Hieronimie Lubomirskim. Będzie można zobaczyć pamiątki po polskich wodzach: sukmanę Tadeusza Kościuszki, jedyną na świecie Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego. Nie brak też rzadkich kolekcji: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku. Wielbicieli dawnych ciekawostek technicznych zainteresują pewnie strzelające maczugi z wbudowanym mechanizmem pistoletowym, strzelby o kilku lufach czy noże o rozwidlających się ostrzach, służące do łamania szabel i rapierów. A jeśli ktoś byłby ciekaw jak to działa, to nic prostszego. Przygotowaliśmy specjalne eksponaty, które można dotknąć, założyć, przymierzyć i poznać z bliska. Zrekonstruowaliśmy nawet okop. Można tam zrobić sobie zdjęcie w żołnierskim rynsztunku.

To, czego nie są w stanie opowiedzieć same eksponaty, dopowiedzą obrazy, filmy dokumentalne, teksty informacyjne. W salach pojawiły się monitory i stanowiska multimedialne, a na ścianach galerii - oryginalne obrazy i fotograficzne powiększenia fragmentów sławnych dzieł sztuki.

Dzięki uprzejmości Muzeum „Siedemnasty” miał przyjemność wziąć udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Tradycyjnie zaprezentowaliśmy umundurowanie żołnierza polskiego z okresu Wojny Obronnej 1939 roku. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem zwiedzających.

[PW]Galeria zdjęć

fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra
fot. Wioletta Góra