Odprawa Kieleckiej Zmiany na Westerplatte 21.03.2009

21 marca 2009 roku GRH "Siedemnasty" wzięła udział w rekonstrukcji odprawy Kieleckiej Zmiany na Westerplatte. Mieliśmy zaszczyt wcielić się w podkomendnych por. Leona Pająka z 4 PPLeg, wyruszających z Kielecczyzny objąć daleki nadmorski posterunek.

Rekonstrukcyjnymi gospodarzami była GRH 4 PPLeg. W skład odtworzonego po 70-ciu latach 68 - osobowego plutonu weszli, oprócz gospodarzy, członkowie "Cytadeli", "Marienburga", "Strzelców Kaniowskich", GRH 51 PP, Pionierzy 40 PP oraz strzelcy z "Siedemnastego"

Uroczystość uświetnił swoją obecnością weteran walk na Westerplatte, kapitan Ignacy Skowron. Rekonstruktorzy mieli niepowtarzalną okazję spędzić noc poprzedzającą uroczystości w historycznych koszarach na Bukówce, gdzie stacjonowali ongiś Westerplatczycy. Tam też odbyły się w piątkowy wieczór i sobotnie przedpołudnie ćwiczenia z musztry, przed czekająca defiladą.

Sformowany pluton przemaszerował ulicami Kielc pod pomnik 4 PPLeg., także zrekonstruowany na podstawie przedwojennego oryginału. Dwójka strzelców z "Siedemnastego" miała w tym czasie zaszczyt wystawić wraz z żołnierzami z Bukówki posterunek przy owym pomniku, a wcześniej pełnić honorową wartę przy grobie st. leg. Józefa Paszkowskiego, który walczył w trakcie obrony Składnicy na placówce "Przystań".

W trakcie uroczystości zrekonstruowano wydarzenia tamtego marca - wystąpienia władz Kielc (oryginalne teksty w aktorskim wykonaniu) oraz moment przekazania plutonowi broni pochodzącej z datków ludności - rkm-u wz.28 oraz ckm-u wz.30 wraz z biedką. Wyznaczeni żołnierze plutonu wcielili się w rolę pocztu sztandarowego i obsług darowanych broni.

Współczesnym akcentem stała się dekoracja zasłużonych dla organizacji "Odprawy" honorowym dyplomem. Zaszczyt tego wyróżnienia podkreślał fakt, że dyplomy wręczał sam kapitan Ignacy Skowron. Jednym z uhonorowanych tym dyplomem był redaktor Adam Sikorski. GRH "Siedemnasty" reprezentował przy odbiorze dyplomu kpr. J. Brożek.

Po części oficjalnej widzowie mieli możność obejrzeć eksponowane uzbrojenie ciężkie z Westerplatte. Była czas na rozmowy, pytania.

[PW]Galeria zdjęć

Pluton pod pomnikiem 4PPLeg.
Por. Leon Pająk przed plutonem legionistów.
W tle, wśród oficjeli siedzi kapitan Ignacy Skowron.
W skład plutonu weszły różne grupy.
W defiladzie.
Salwa honorowa.
Po dekoracji.
Na posterunku...
Służba oświatowa.