Bitwa Wyrska 2009 - 23.05.2009

W dn. 23.05.2009 GRH „Siedemnasty” miała przyjemność wziąć udział w V edycji widowiska historycznego „Bitwa Wyrska”. Siedemnastacy weszli w skład drużyny gospodarzy z GRH „GOŚ” dowodzonej przez kpr. Arkadiusza Domińca, która obsadziła na początku inscenizacji pierwszą linię okopów.

Początkowo na pozycjach panował spokój, który pozwolił na poprawienie zasieków i swobodne rozmowy, ale wkrótce gorący okres późnego lata 1939 dał o sobie znać – wysunięte posterunki zaatakowali niemieccy dywersanci. Na szczęście żołnierze zachowali spokój i podpuścili wroga na bliski dystans. Po chwili na komendę otworzyli zmasowany ogień i natarcie Freikorpsu załamało się. Jednak nie dane im było zbyt długo odpocząć, gdyż wkrótce odezwała się niemiecka artyleria a nad głowami obrońców zaczął pikować wrogi samolot. Zasypywani grudami ziemi i odłamków żołnierze dzielnie utrzymywali swoje pozycje. Niestety po chwili rozpoczęło się zmasowane natarcie regularnych sił Wehrmachtu. Wobec przytłaczającej przewagi wroga , drużyna musiała opuścić swoje pozycje i cofnąć się na drugą linię. Pośród naszych stanowisk sprawnie przemykał kpt. Tomasz Szczygieł, który razem ze swoimi sanitariuszami dzielnie dbał o ewakuację rannych na tyły.

Po kolejnej kanonadzie artyleryjskiej na pole bitwy wjechały niemieckie wozy pancerne. Na pomoc zaległej w okopach drużynie wyruszyła polska tankietka TK3 oraz samochód pancerny Ursus wz.29. Żołnierze byli też świadkami bohaterskiej śmierci kpt. Rybczyńskiego ze zwiadu pociągu pancernego "Groźny". Na pole bitwy dotarło wsparcie w postaci drugiej drużyny polskiej piechoty, która wcześniej oczekiwała jako odwód w lesie, jednak i ona zaległa wkrótce pod silnym ogniem. Na szczęście plut. podch. Piotr Skupień zachował zimną krew i poderwał oddziały polskie do udanego ataku na bagnety. Było to gorzkie zwycięstwo, gdyż mimo wyparcia Niemców, Polacy musieli się wkrótce wycofać z powodu ogólnej sytuacji na froncie. W tym ostatnim ataku Siedemnastacy ponieśli 100% straty.

GRH Siedemnasty chciałaby serdecznie podziękować za zaproszenie do udziału w tej niezwykle udanej inscenizacji. Pozdrawiamy również wszystkich Kolegów, z którymi dane nam było stworzyć to wspaniałe widowisko.

[PW]Galeria zdjęć

fot. Jacek Durych
fot. Jacek Durych
fot. Katarzyna Pyjor
fot. Katarzyna Pyjor