Falaise - Stępina 23.08.2009

W dn. 23.08.2009 w Stępinie na Podkarpaciu odbyła się pierwsza rekonstrukcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Pasjonatów Munduru i Pamięci, obrazująca walki w kotle Falaise w 1944 roku. Naturalnie nie mogło tam zabraknąć Siedemnastaków, którzy tym razem wcielili się w role podkomendnych gen. Stanisława Maczka – dowódcy 1 Dywizji Pancernej.

Stępina już wielokrotnie była miejscem rekonstrukcji walk z najróżniejszych frontów 2 wojny światowej. Niezaprzeczalne walory tego miejsca sprawiły, że właśnie tam Pasjonaci postanowili odtworzyć boje, których 65 rocznicę w tym roku obchodzimy. Staranne przygotowanie pola walki sprawiło, że rekonstruktorzy rzeczywiście mogli poczuć klimat tych gorących sierpniowych dni z 1944 roku.

Przebieg inscenizacji wyglądał następująco: drogą zbliżają się do siebie patrole: polski i amerykański. Pierścień okrążenia zamyka się, ale Niemcy nie dają za wygraną i próbują wyrwać się z kotła. Udaje im się uszkodzić przy pomocy panzerfausta polskiego jeepa i ciężko ranić kierowcę. Polacy i Amerykanie wyruszają w pościg za wrogiem, ale nadziewają się na dobrze zorganizowaną linię obrony z bronią maszynową i moździerzami. Natarcie załamuje się, ale wkrótce zostaje wezwane silne wsparcie artyleryjskie. Okoliczne zabudowania zaczynają płonąć. Atak posuwa się do przodu, gdy nagle na tyłach Aliantów desperackiego ataku dokonuje oddział SS wsparty transporterem. Załamuje się on jednak w silnym ogniu broni maszynowej a transporter zostaje zniszczony celnym strzałem z bazooki. Natarcie ponownie przybiera na sile i kończy się sukcesem – na zdobytym niemieckim punkcie dowodzenia powiewa polska flaga.

Serdecznie dziękujemy wszystkim grupom rekonstrukcyjnym, które przybyły na nasze zaproszenie, aby odtworzyć ten ważny epizod dziejów Oręża Polskiego. Mamy nadzieję, że nasz organizacyjny debiut był udany i jeszcze nieraz będzie nam dane wspólnie wojować w tym uroczym miejscu.

[PW]Galeria zdjęć