Bitwa o Bochnię - 5.09.2009

W dn. 5.09.2009 GRH Siedemnasty wzięła udział w inscenizacji historycznej pt. „Bitwa o Bochnię”. Wydarzenie to objął swoim patronatem Prezydent RP Lech Kaczyński.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem na cmentarz św. Rozalii, gdzie oddano hołd żołnierzom Armii Kraków poległym w obronie Bochni w 1939 roku. Następnie uczestnicy udali się na bardzo dobrze zaaranżowane pole bitwy, obrazujące zabudowania miasteczka w 1939 roku.

Inscenizacja przedstawiała walki, jakie toczyła o Bochnię Grupa Operacyjna „Boruta” gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, które miały miejsce w dn. 6.09.1939. Na początku do miasta wkroczył oddział Wojska Polskiego, dowodzony przez plut. pchor. Piotra Skupnia, w którego skład weszli członkowie GRH GOŚ i GRH Siedemnasty. Ślązacy zajęli pozycje na skraju zabudowań, a Siedemnastacy obsadzili armatkę plot. Nastąpił czas nerwowego oczekiwania na przeciwnika, który bardzo gwałtownie przerwał ryk syreny – na niebie pojawił się wrogi samolot. Mimo zaciętego ostrzału z Boforsa zdołał on zrzucić bomby i zniszczyć część zabudowań. Wkrótce potem rozpoczął natarcie oddział niemieckiej piechoty wsparty czołgiem Pzkpfw II. Dodatkowo polskie pozycje zostały obłożone silnym ogniem artyleryjskim. Polacy musieli opuścić zabudowania i wycofać się na główne pozycje obronne. Znaczenie tej miejscowości było jednak tak duże, że oddziały strzelców podhalańskich i Obrony Narodowej, które nie brały dotąd udziału w walce, wsparte przez kawalerię, samochód pancerny wz.34, tankietkę TK-3, armatę 75mm oraz moździerz 81mm obsługiwany przez Siedemnastaków, wykonały kontratak. Kawalerzystom udało się zniszczyć wrogi czołg przy pomocy karabinu ppanc. wz.35 Ur, a piechota wyparła Niemców z płonących zabudowań. Wzięto przy tym licznych jeńców. Niestety, w wyniku niekorzystnej ogólnej sytuacji na froncie, oddziały Grupy Operacyjnej „Boruta” musiały wykonać odskok na wschód. Potem czekały je jeszcze liczne walki odwrotowe, które zakończyły dopiero pod koniec września bohaterskim bojem pod Tomaszowem Lubelskim… .

Serdecznie dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie i bardzo miłe przyjęcie, a wszystkim grupom biorącym udział za bardzo dobrą współpracę i udaną inscenizację. Wielkie gratulacje należą się również Krzysztofowi Neściorowi z GRH 4PSP, który bardzo sprawnie pokierował tym przedsięwzięciem.

[PW]

fot. Wioletta GóraGaleria zdjęć