„Polska w II Wojnie Światowej” - Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kraków 25-26.09.2009

Miniony weekend pokazał, że „Siedemnastacy” nie zaniedbują okazji do zapoznania szerszej publiczności z tematyką walki Polaków podczas II Wojny Światowej. Na zaproszenie Stowarzyszenia Valkiria wzięliśmy udział w pokazie zatytułowanym „Polska w II Wojnie Światowej”. Przez dwa dni w Muzeum Lotnictwa publiczność mogła zapoznać się z nowościami w dziedzinie gier komputerowych, planszowych i karcianych. Warunki były dwa: tematyka gry musiała dotyczyć II Wojny Światowej oraz uwzględniać udział Polaków.

Na odwiedzających Muzeum czekało kilkadziesiąt stanowisk komputerowych, na których każdy chętny mógł spróbować swoich sił w symulacjach działań wojennych. Stowarzyszenie Valkiria przygotowało również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, w tym quiz historyczny.

Najważniejszym punktem programu było jednak spotkanie z Panami Tomaszem Skrzyńskim i Mieczysławem Herodem – weteranami kampanii wrześniowej, obrony Tobruku oraz kampanii włoskiej. Ich arcyciekawa opowieść wciągnęła wszystkich obecnych tak mocno, że zakończyło ją dopiero zamknięcie Muzeum. Mimo swojego wieku obaj Panowie wykazywali się fotograficzną wręcz pamięcią i chętnie odpowiadali nawet na najbardziej szczegółowe pytania.

Jak można się było domyślić, największą ilość uczestników stanowiły dzieci i młodzież szkolna, która z zainteresowaniem słuchała naszych opowieści, zapoznawała się z naszym umundurowaniem i wyposażeniem. Poziom wiedzy niektórych młodych uczestników mile nas zaskoczył.

GRH „Siedemnasty” z chęcią popiera każdą inicjatywę, która zmierza do przybliżenia, szczególnie ludziom młodym, problematyki udziału Polskiego Żołnierza w II Wojnie Światowej. Dlatego serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Valkiria za zaproszenie, oraz liczymy na kontynuację współpracy rozpoczętej w tak udany sposób.

[TB]Galeria zdjęć