Łomianki - Wólka Węglowa 10.09.2011

Walki pod Łomiankami, które miały miejsce w nocy z 21 na 22 września, były jednymi z najkrwawszych w kampanii 1939 roku. Świadczą o tym m. in. straty poniesione przez grupę mjr. Juniewicza w trakcie natarcia wzdłuż drogi Łomianki – Bielany - Warszawa: poległo lub zostało rannych 90% oficerów i 60% szeregowych. Wśród poległych tej nocy był także dowódca GO „Wschód” Armii Pomorze – gen. bryg. Mikołaj Bołtuć. Bohaterski dowódca walczył w pierwszej linii razem ze swoimi żołnierzami, których prowadził do Warszawy.

Wcześniej w tych okolicach rozegrało się jeszcze jedno ważne wydarzenie tej kampanii – szarża 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich na Wólkę Węglową. Działanie to miało miejsce 19 września 1939 roku i zakończyło się całkowitym sukcesem - Pułk prawie w całości przebił się do oblężonej Warszawy.

W związku z nadchodzącą 72. rocznicą tych wydarzeń władze Łomianek postanowiły uczcić je przez przygotowanie inscenizacji. GRH Siedemnasty miała zaszczyt wziąć w niej udział, odgrywając rolę żołnierzy jednego z oddziałów Armii Pomorze, rozbitego w trakcie bitwy nad Bzurą. Sprawnie i widowiskowo przeprowadzona rekonstrukcja pokazała zarówno szarżę Ułanów Jazłowieckich (przy udziale kilkudziesięciu kawalerzystów – co warte podkreślenia wszyscy poprawnie umundurowani, bez żadnych umowności), jak i bohaterską śmierć gen. Bołtucia. Dodatkową atrakcją było zaprezentowanie przez Fundację Wojskowości Polskiej odtworzonego w dużej części z oryginalnych podzespołów czołgu 7TP.

Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i pozdrawiamy wszystkich Kolegów, których dane było nam spotkać na polu inscenizacji.Galeria zdjęć