Przedmoście Maciejowickie 2012 - 6.05.2012

W dniu 6 maja 2012 skromna reprezentacja Siedemnastki miała przyjemność wziąć udział w inscenizacji „Przedmoście Maciejowickie 2012”, która odbyła się w Ryczywole. Organizatorzy – Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych dołożyli wszelkich starań, aby uczestnicy wynieśli z tej rekonstrukcji niezapomniane wrażenia. Dość tylko wspomnieć o udziale zrekonstruowanego czołgu 7TP oraz bardzo widowiskowej walce powietrznej stoczonej tuż nad głowami publiczności.

Inscenizacja obrazowała walki oddziałów Armii Prusy w obronie przepraw przez Wisłę w połowie września 1939 roku. Mimo zaciętego oporu sił polskich Niemcy przekroczyli rzekę i uniemożliwili utworzenie na niej głównej linii oporu. Właśnie ten krwawy epizod kampanii został zaprezentowany licznie przybyłej widowni.

Serdecznie dziękuję Kolegom z KSRH a zwłaszcza Krzyśkowi Zającowi – dobremu duchowi tego przedsięwzięcia, za zaproszenie na tę wspaniałą rekonstrukcję, a Kolegom z 1 psk z Garwolina za przygarnięcie do swojej konno-motorowej braci – z Wami to nawet konie … hmmm silniki kraść!

 

Zdjęcia autorstwa Anny Kuligowskiej (Tow. Pam. im. 7 p. uł. lub) i Moniki Makulec (1 psk).Galeria zdjęć