Bitwa Wyrska 2012 - 19.05.2012

W dniu 19 maja br. GRH „Siedemnasty” wzięła udział w ósmej edycji Bitwy Wyrskiej. Jak co roku tematem głównej inscenizacji były walki wojsk polskich i niemieckich z dnia 2.09.1939, które miały miejsce pod Wyrami. Dodatkową atrakcją było odtworzenie epizodu walk pod Tomaszowem Lubelskim - ostatniej bitwy m.in. Grupy Operacyjnej „Śląsk”.

W pierwszym epizodzie „Siedemnasty” odegrał rolę patrolu granicznego. Naszym zadaniem było patrolowanie granicy, zatrzymywanie podejrzanych osób oraz meldowanie o ruchach wojsk „za miedzą”. Wspólnie z patrolem Policji Śląskiej jako pierwsi stawiliśmy opór przekraczającym granicę oddziałom wroga. Po krótkiej wymianie ognia wycofaliśmy się na przygotowane wcześniej pozycje obronne. W drugim epizodzie, weszliśmy w skład odwodu GO Śląsk, który przeprowadził heroiczny szturm na liczniejszego wroga w ostatniej fazie bitwy pod Tomaszowem.

Pogoda w tym roku była bardzo słoneczna. Publiczność również nie zawiodła. Można śmiało powiedzieć, że inscenizacja w Wyrach cieszy się niesłabnącą popularnością, co niewątpliwie świadczy o jej wysokim poziomie. Oprócz samej rekonstrukcji widzowie mieli też okazję zwiedzać przepięknie odnowiony schron „Sowiniec”. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się dioramy poszczególnych grup rekonstrukcyjnych. Całości dopełniał piknik forteczny z bogatym programem artystycznym.

[JB]Galeria zdjęć

fot. Reniusz Ceroń