Węgierska Górka 25.08.2012

W dniu 25 sierpnia członkowie GRH Siedemnasty wyruszyli na południowy kraniec Polski, aby wziąć udział w inscenizacji obrony schronu „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce z pierwszych dni Września 1939.

Nieukończony w pełni system fortyfikacji nie bez powodu został obdarzony przez historyków chwalebnym tytułem „Westerplatte Południa”. W dniach 1-3 września 1939 garstka Obrońców z 151 kompanii fortecznej baonu KOP „Berezwecz” oraz baonu ON „Żywiec” powstrzymywała marsz całej niemieckiej 7 Bawarskiej Dywizji Piechoty. O ich poświęceniu świadczy fakt, że bronione przez nich schrony, pośpiesznie budowane w lecie 1939 roku, nie zostały w pełni ukończone (brakowało m.in. pancernych wież obserwacyjnych), a świeżo reagujący cement, wydzielający ogromne ilości ciepła, zamieniał ich wnętrze w prawdziwe piekło. W schronach zgromadzono też bardzo skromne zapasy amunicji, żywności i wody. Pomimo tego Żołnierze Polscy przez całe 3 dni bronili się w nich zaciekle, uniemożliwiając siłom niemieckim wyjście na tyły broniącej południa Polski Armii Kraków.

Przed inscenizacją udaliśmy się na mały rekonesans w terenie, zwiedzając m.in. bezmyślnie zdewastowany schron „Wyrwidąb”, na którym testowano po wojnie działanie materiałów wybuchowych. Mimo ogromnych zniszczeń do dziś da się zauważyć polską przedwojenną myśl techniczną (m.in. zastosowanie doskonałego kruszywa porfirowego, zwiększającego znacznie wytrzymałość betonu).

GRH Siedemnasty został w trakcie inscenizacji przydzielony do osłony działka ppanc wz.36, wystawionego przez kolegów z GRH 73pp. Zajęliśmy pozycje w fortyfikacjach polowych przygotowanych wokół schronu „Wędrowiec”. Udało nam się odeprzeć kilka ataków zmotoryzowanych Niemców, ale ostatecznie, zgodnie zresztą z prawdą historyczną, musieliśmy wycofać się, pozostawiając załogę schronu w ich beznadziejnej walce. Dodatkową atrakcją obchodów była inscenizacja nocnego szturmu na schron „Włóczega”. Bardzo widowiskowy i dynamiczny pokaz wzbudził entuzjazm wśród licznie zgromadzonej publiczności.

Serdecznie dziękujemy organizatorom z GRH BON Żywiec za zaproszenie. Pozdrawiamy wszystkich uczestników inscenizacji, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować – jak zwykle miło było spędzić czas w towarzystwie dobrych znajomych.Galeria zdjęć