Weekend pod bronią - Muzeum Narodowe w Krakowie 6.03.2009W dn. 6.03 reprezentacja Siedemnastego miała przyjemność wziąć udział w otwarciu odświeżonej i nowocześnie zaaranżowanej Galerii Broń i Barwa w Polsce pod roboczą nazwą Weekend pod bronią.
Najpierw kilka słów o samej odnowionej Galerii:
Galeria Broń i Barwa w Polsce, znajdująca się na parterze w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, galerią militariów. Powstała w 1991 roku i w ciągu 18 lat nieco się zestarzała. Dlatego Muzeum Narodowe w Krakowie, w ramach programu modernizacji wystaw stałych, by uatrakcyjnić tę Galerię przeprowadziło jej remont, zmieniło scenariusz i aranżację. Było to możliwe dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkumiesięczne prace dobiegają końca. Od 6 marca odmłodzona galeria - prawie 1200 metrów kwadratowych - będzie już dostępna dla zwiedzających. I pewnie niejednego zaskoczy.
Ze ścian Galerii Broń i Barwa w Polsce zniknął modny kiedyś, smutny, mundurowy kolor. Teraz każda z sal jest w innych, żywych kolorach, dostosowanych do charakteru pokazywanych w nich 1600 eksponatów. Opowiadają one 1000-letnią historię polskiej wojskowości - od wieku X po czasy II wojny światowej. To jeden z największych i najlepszych zbiorów dawnych militariów, jakie znajdują się w polskich muzeach.
W odnowionych gablotach i zmienionej aranżacji będzie można zobaczyć piękne wyroby rzemiosła artystycznego i najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i ludziach. Znajdą się tam przedmioty związane z polskimi hetmanami: rząd koński (czyli zdobione szlachetnymi kamieniami siodło i czaprak) po Stefanie Czarnieckim, karacena (pancerz) i szczerozłoty buzdygan po Stanisławie Jabłonowskim oraz jedyny w Polsce zachowany znak hetmański po Hieronimie Lubomirskim. Będzie można zobaczyć pamiątki po polskich wodzach: sukmanę Tadeusza Kościuszki, jedyną na świecie Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego. Nie brak też rzadkich kolekcji: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku. Wielbicieli dawnych ciekawostek technicznych zainteresują pewnie strzelające maczugi z wbudowanym mechanizmem pistoletowym, strzelby o kilku lufach czy noże o rozwidlających się ostrzach, służące do łamania szabel i rapierów. A jeśli ktoś byłby ciekaw jak to działa, to nic prostszego. Przygotowaliśmy specjalne eksponaty, które można dotknąć, założyć, przymierzyć i poznać z bliska. Zrekonstruowaliśmy nawet okop. Można tam zrobić sobie zdjęcie w żołnierskim rynsztunku.
To, czego nie są w stanie opowiedzieć same eksponaty, dopowiedzą obrazy, filmy dokumentalne, teksty informacyjne. W salach pojawiły się monitory i stanowiska multimedialne, a na ścianach galerii - oryginalne obrazy i fotograficzne powiększenia fragmentów sławnych dzieł sztuki.
Dzięki uprzejmości Muzeum Siedemnasty miał przyjemność wziąć udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Tradycyjnie zaprezentowaliśmy umundurowanie żołnierza polskiego z okresu Wojny Obronnej 1939 roku. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem zwiedzających.
[PW]
Galeria zdjęć |