Noc Muzeów - Muzeum Regionalne w Stalowej Woli 17.05.2008
W dniu 17 maja 2008 GRH Siedemnasty ze Stowarzyszenia Pasjonatów Munduru i Pamięci miała przyjemność wziąć udział w ogólnopolskiej (i europejskiej) akcji Noc Muzeów 2008. Tym razem gościliśmy w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, a konkretnie na wystawie COP dla przyszłości. Ludzie przemysł architektura.
Sama ekspozycja to prawdziwa perełka dla każdego fascynata II RP. Najlepiej opisuje ją fragment artykułu z Echa Dnia:
Hala warsztatów szkolnych zamieniła się w miejsce szczególne. Wchodzi się do mrocznego wnętrza, gdzie wystawionych zostało 1800 eksponatów i 109 wielkoformatowych fotografii z 40 instytucji muzealnych, archiwów i osób prywatnych. W trzech salach kinowych prezentowane są filmy, w tym także z 20-lecia międzywojennego. W fotoplastykonie można obejrzeć setkę zdjęć, które nie znalazły miejsca na ekspozycji, posłuchać wspomnieć budowniczych Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Są eksponaty związane z fabryką wyrobów gumowych w Dębicy, naboje rodem z Nowej Dęby, samoloty jakie powstawały w Mielcu i Rzeszowie, motocykle z rzeszowskiej fabryki, armaty ze Stalowej Woli [m.in. 2 armatki ppanc. Bofors wz.36, a oprócz tego kb ppanc. wz.35 Ur, granatnik wz.36, 2 ckm wz.30, liczne egzemplarze karabinów Mauser i pistoletów Vis oraz cała masa innego wyposażenia: masek przeciwgazowych, hełmów, amunicji].
Jest także atmosfera lat dwudziestych i trzydziestych. Aranżer Krzysztof Lang , który brał udział w aranżacji Muzeum Powstania Warszawskiego zrobił ulicę z wystawami różnych sklepów. Jest więc sklep z rowerami, oczywiście z epoki międzywojennej. Są kosmetyki, zabawki, maszyny do pisania, odzież. Obramowania szyb są z brązowych płytek, takich samych, jakie zastosowane zostały przy wystroju domów budowanych w stylu art deco w Stalowej Woli.
W ramach Nocy Muzeów przygotowano dla zwiedzających liczne atrakcje, m.in. koncert przedwojennych szlagierów, pokaz mody art déco oraz pokaz tańca z lat 20-tych i 30-tych. GRH Siedemnasty wystawiła na tę okazję patrol, prezentujący umundurowanie i wyposażenie żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego, które w dużej mierze opierało się na produkcji COP. Nasza akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, tak że ciekawym rozmowom i pozowaniu do zdjęć nie było końca.
Serdecznie dziękujemy Muzeum Regionalnemu w Stalowej Woli za zaproszenie na ten niezwykły wieczór, który pozwolił nam w cudowny sposób przenieść się do przedwojennej Polski.
[PW]
Galeria zdjęć |